Na co trzeba uważać podczas korzystania z sauny i jakie należy przedsięwziąć środki ostrożności podczas seansów. Wiadomo, że Sauna jest zdrowa, lecz sprawdź, jakie może spowodować zagrożenia u pewnej grupy osób.

Sauna z osoby z wysokim lub niskim ciśnieniem

Jak wiadomo w Saunie panuje wysoka temperatura wynosząca zazwyczaj od 70 do 100 stopni Celsjusza. Wiele osób zaraz po wyjściu z Sauny, bierze zimne prysznice lub wskakuje do „lodowej przerębli”. Jak nie trudno się domyślić, nagle temperatura naszego ciała się zmienia – spada, po czym wchodzimy do sauny i znów wzrasta. Nie jest to wskazane. Nagłe zmiany temperatury powodują podnoszenie i spadanie ciśnienia krwi. Osoby cierpiące na dolegliwości związane ze zbyt niskim ciśnieniem krwi zwane hipotensją lub z nadciśnieniem, czyli hipertensją powinny przed skorzystaniem z sauny porozmawiać z lekarzem i skonsultować czy jest ona dla nich bezpieczna. Osoby, które niedawno przeszły zawał serca, również powinny najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem.

Korzystanie z sauny może doprowadzić do odwodnienia

Krótkie seanse w saunie powodują utratę aż pół litra wody. Dlatego też osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak choroba nerek, mogą być bardziej podatne na odwodnienie. Należy zwrócić uwagę, ponieważ podwyższona temperatura i szybka utrata wody może powodować zawroty i nudności. Szczególnie warto na to zwrócić uwagę, kiedy odbywamy seanse w saunie w pojedynkę bez ewentualnej pomocy podczas np. utraty przytomności.

Środki ostrożności podczas korzystania z sauny

Sauna to przepis na zdrowie i czyste ciało. Jednak źle użytkowana może doprowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego też pamiętaj, aby odpowiedzialnie korzystać z seansów na saunie i przestrzegać pewnych środków ostrożności:

 1. Unikaj alkoholu

  Oczywiście punkt obowiązkowy. Sauna wspomaga pozbywanie się z ciała zanieczyszczeń. Alkohol zaburza nasze poczucie ciepła i zwiększa ciśnienie we krwi. Korzystanie z sauny po alkoholu może doprowadzić do szybszego odwodnienia, niedociśnień, arytmii czy nawet nagłej śmierci.

 2. Ogranicz czas spędzony w saunie

  Nie spędzaj w saunie więcej niż 20 minut (nie robiąc żadnych przerw). Osoby zaczynające przygodę z sauną powinni na początku spędzić maksymalnie 5 do 10 minut. Gdy już przyzwyczaisz się do gorącej temperatury, możesz powoli wydłużać czas. Nigdy jednak nie skacz na głęboką wodę gdy nie masz doświadczenia z sauną. Nie wiesz jak Twój organizm może się zachować podczas takiego seansu.

 3. Pij dużo wody

  Bez względu na to, z jakiej sauny korzystasz i ile czasu w niej spędzasz – pamiętaj o uzupełnianiu braków wody. Każdy z nas poci się w inny sposób. Dlatego tak ważne jest ciągłe nawodnienie. Możesz to robić zarówno podczas seansu lub w czasie przerwy. Po zakończonej wizycie w saunie powinieneś wypić około od dwóch do czterech szklanek wody.

 4. Unikaj korzystania z sauny, jeśli jesteś chory

  Osoby chore lub przeziębione powinny również poczekać na wyzdrowienie przed skorzystaniem z sauny. Kobiety w ciąży lub osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak niskie ciśnienie krwi, przed skorzystaniem z sauny powinny skonsultować się z lekarzem. Jeśli cierpisz na jakąś chorobę i nie jesteś pewien czy korzystanie z sauny jest bezpieczne – zawsze zapytaj lekarza. Żadne fora internetowe czy strony internetowe nie zastąpią wizyty u specjalisty.

 5. Uważaj na dzieci i starsze

  Przyjmuje się, że dzieci w wieku 6 lat mogą już korzystać sauny. Pamiętaj jednak, że zawsze muszą być pod opieką osoby dorosłej i nie powinny przebywać tam dłużej niż 15 minut na cały dzień. To samo tyczy się osób starszych.

Kto nie może korzystać z sauny?

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Wynajem mobilnej sauny i balii

Dbamy o bezpieczeństwo i zawsze edukujemy osoby, które korzystają z naszej sauny i bani ruskiej. Po dowiezieniu sauny w określone miejsce następuje krótkie szkolenie z obsługi sauny i przeszkolenie osób, które będą za nią odpowiadać (w przypadku gdy nie zostaje Sauna Master). Zawsze i o każdej godzinie służymy pomocą i radą, czy to telefoniczną czy online. Już dzisiaj skorzystaj z naszych usług i ciesz się zdrowym ciałem i duchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *